وبلاگ

رژیم لاغری کانادایی خوب یا بد مسئله این است!

فهرست مطالب این مقاله

رژیم لاغری کانادایی خوب یا بد مسئله این است! لاغر شدن و کاهش وزن یکی از مواردی هست که امروزه خیلی از مردم با آن در گیر هستند. نوع زندگی ماشینی و استفاده از فست فود ها و کم تحرکی از اصلی ترین عوامل چاقی در سراسر دنیا است. افراد زیادی  به دنبال راهی برای لاغر شدن و کاهش وزن هستند.با کمی جستجو در اینترنت با انواع و اقسام رژیم های لاغری مواجه می شوید.

رژیم لاغری کانادایی شاید یکی از معروفترین این رژیم ها باشد.رژیم لاغری کانادایی خوب یا بد مسئله این است!

از آنجایی که همه افراد دوست دارند یک شبه به تناسب اندام برسند این نوع رژیم ها خیلی  محبوب می شوند.

 

امروزه درباره خیلی از رژیم‌ها می‌شنویم که ادعا دارند روش لاغری آنها سریع‌تر است. یکی از معروف ترین این رژیم ها، رژیم لاغری کانادایی است.رژیم کانادایی ادعا می کند که سریع‌ترین روش برای لاغری در زمان کوتاه است. می تواندحدود 13 کیلوگرم وزن را کاهش دهد.

رژیم کانادایی مورد انتقاد خیلی از کارشناسان قرار گرفته است، چون از دسته رژیم‌هایی است که به رژیم یویو معروف است. منظوراز یویو این است که در زمان کوتاه خیلی خوب لاغر می‌کنند ولی پایداری ندارند.

یکی از دلایل سر زبان افتادن رژیم کانادایی ، افراد مشهوری هستندکه از این رژیم استفاده کرده‌اند. همین باعث شده  رژیم کانادایی شهرت خاصی داشته باشد.

رژیم لاغری کانادایی چیست؟

رژیم کانادایی یک رژیم15 روزه می‌باشد که شما می توانید طی این 15 روز 5.5 کیلو تا 13 کیلو وزن کم کنید. این رژیم بیشتر بر اساس پروتئین برنامه ریزی شده است و مصرف میوه و غلات باید خیلی کم باشد. طبق تحقیقاتی که ما کرده ایم هیچ راهنمایی و هیچ قانون خاصی ندارد که چی باید خورده شود یا حتی چه کسی این رژیم را اختراع کرده است. حتی بیمارستان و مرکزی هم وجود ندارد که این رژیم را متعلق به خود بداند.

 در این رژیم لاغری کانادایی یک سری قوانین تعیین شده است. باید به خوبی انجام دهید تا بتوانید نتیجه خوبی دریافت کنید.

 

 

 

شما با کمی جستجو در اینترنت تعداد زیادی رژیم لاغری پیدا می کنید. تعداد این این رژیم ها به بیش از 50 نوع می رسد مثل رژیم کلم ، رژیم سوپ ، رژیم موز و شیر و غیره اصطلاحا به این نوع رژیم ها رژیم های یویویی می گویند. یعنی فرد برای چند روز یا چند هفته رژیم غذایی سخت می گیرد.

بعد از نتیجه دلخواه  دو باره به رژیم عادی خودش برمی گردد در رژیم های یویوی همان طور که سریع وزن کم می کنید به محض باز گشت به رژیم عادی خود سریع به وزن اولیه بر می گردید.

کاهش سریع وزن و دوباره افزایش سریع وزن قطعا آسیب های جدی به بدن شما وارد می کند.

یکی از عوارض رژیم های یویویی ریزش مو هست.

«دکتر انابل کینگسلی (Dr Anabel Kingsley ) متخصص کاشت مو

رژیم یویوی باعث ریزش مو و از دست دادن موهای سالم می شود.اولین سوالی که از افراد مراجعه کننده میپرسم در مورد رژیم غذایشون هست افرادی که رژیم یویوی برای کاهش وزن انتخاب می کنند دچار استرس می شوند و این استرسی فشار زیادی به ریشه موها وارد می کند 10 درصد موها در فاز استراحت و 90 درصد موها در فاز رشد قرار دارند زمانی که فرد رژیم سختی می گیرد فولیکول های مو مواد مغذی کمتری دریافت می کنند و علاوه بر این در رژیم های غذایی یویوی وضعیت هورمون ها در فرد به هم می ریزد و همه این عوامل با عث ریزش مو می شود .

 

 رژیم لاغری کانادایی چگونه افراد را لاغر می‌کند؟

باید توجه داشت رژیم کانادایی یکی از رژیم‌های بسیار سخت است که باید در آن شرایط سختی را تحمل کنید. افراط بسیار عجیبی رژیم کانادایی دارد. معمولاً این رژیم بین 12 تا 15 روز گرفته می‌شود. که سه روز آخر رژیم، نقش تثبیت وزن دارد.

این رژیم 15 روزه  به بدن شوک بدی وارد می‌کند، طوری که بعد از 15 روز بدن شما قحطی زده می‌شود و نیاز دارد که انواع خوراکی را ببلعد. البته این رژیم در هر فرد متفاوت بروز می‌کند. در طول رژیم بدن فقط آب از دست می‌دهد و چربی بدن از بین نمی‌رود. هنگامی که بدن در زمان کوتاهی شوک وارد می‌شود، چربی بدن را نگه می‌دارد تا آن را تبدیل به انرژی کند.

بدن این انرژی را صرف اندام‌های حیاتی بدن چون قلب و تنفس می‌کند.

ممکن است که شما وقتی می‌بینید وزن شما کاهش پیدا می‌کند خوشحال شوید اما در اصل آب بدن است که کم شده است. پس بهتر است برای دریافت رژیم لاغری شما سایز کم کنید چون وقتی وزن خود را از دست می‌دهید آن هم به صورت عجیب مطمئن باشید آب بدن کم شده است.

مواد غذایی که نباید در رژیم لاغری کانادایی استفاده کنید:

آدامس‌هایی که قند ندارند.

همه میوه‌ها

سیب زمینی

قندها و چیزهایی که ترکیب قندی دارند.

پاستا

غلات

دانه‌ها

مواد غذایی که می‌توانید در رژیم لاغری کانادایی استفاده کنید:

گوشت اما چربی نداشته باشد.

تخم مرغ

کاهو

اسفناج

قهوه

 در رژیم لاغری کانادایی چقدر می‌توانید در روز کالری دریافت کنید:

مقدار مجازی که در این رژیم می‌توانید کالری دریافت کنید فقط 600 کالری می‌باشد. در حالی که باید برای آقایان روزانه 2400 کالری و برای بانوان 2000 کالری به صورت معمولی دریافت کنند. اگر از این میزان کمتر به بدن فرد برسد مطمئناً دچار سوء تغذیه می‌شود.

 نظر کارشناسان تغذیه درباره  رژیم لاغری کانادایی چیست؟

رژیم‌هایی که کالری کمتری دارند در طولانی مدت باعث لاغری نمی‌شوند. متخصصان تغذیه می گویند: در دراز مدت، رژیم‌هایی که کالری کمتری دارند نسبت به رژیم‌های متعادل تأثیر کمتری دارند. وقتی می‌خواهید یه رژیم غذایی را کنار بگذارید باید سبک زندگی را نیز عوض کنید. باید غذاهای سالم استفاده کنید و ورزش کنید.

اما این افراد چون به این نوع از غذای روزانه عادت نکرده‌اند نمی‌توانند گرسنگی رو تحمل کنند و فقطه یک مدت زمان خاصی به خود رژیم داده‌اند.

دکتر انگرید وان هردن این رژیم را بررسی کرده است و به مردم نصیحت می‌کند که از این رژیم استفاده نکنند. چون این رژیم عوارضی همچون کمبود مواد مغذی بدن را دارد

 

عوارض رژیم لاغری کانادایی چیست؟

این رژیم باید 15 روزه گرفته شود و چون گرسنگی زیادی را باید تحمل کنید اخلاق شما عوض می‌شود و شما تندخوتر از قبل خواهید شد.

این رژیم باعث افت قند شدید می‌شود. در نتیجه شما تعادل خود را از دست می‌دهید و همچنین سرگیجه یا حتی تاری دید خواهید داشت.

بعد از تمام شدن این دوره 15 روزه بدن شما قحطی را احساس می‌کند و بعد از ان شروع به خوردن می‌کنید. همین مورد باعث می‌شود وزن شما دوباره برگردد یا حتی بیشتر از قبل شود.

کم بودن کالری صبحانه می‌تواند از بدترین عیب این رژیم باشد.

مطمئناً با نخوردن زیاد، شما انرژی کمتری دارید و مطئمنا نمی‌توانید ورزش کنید.

معمولاً شما باید در روز فقط600 کالری دریافت کنید که این مورد از خطرناکترین عوارض این رژیم محسوب می‌شود.

چون در این رژیم میان وعده‌هایی همچون میوه و سبزیجات دریافت نمی‌کنید؛ مطمئناً یبوست شما را اذیت خواهد کرد.

همچنین در این رژیم چون ویتامین و مواد معدنی بدن کمتر می‌شود در نتیجه موی سر شما ریزش پیدا خواهد کرد.

آب از دست دادن در این رژیم باعث شل شدن پوست و افتادگی صورت می‌شود.

روزهای نخست این رژیم، سریع وزن شما کاهش پیدا می‌کند؛ اما در روزهای بعد بدن شما کاهش وزن کمتری را تجربه می‌کند یا حتی استپ وزنی خواهید داشت. این مشکل از رژیم نادرستی است که می‌گیرید چون به جای چربی شما عضله‌های خود را می‌سوزانید. بعد از اینکه رژیم خود را تمام کردید، چربی‌ها جایگزین بافت‌ها می‌شوند و دیگر وزن شما سریع کاهش پیدا نمی‌کند.

 

کیفیت رژیم لاغری کانادایی

این رژیم فقط 15 روزه است و ضمانتی هم ندارد که شما بعد از این رژیم وزنتان بالا نرود. اما شما برای رسیدن به وزن ایده آل خود می‌توانید فقط 15 روز این رژیم را تحمل کنید البته اگر بتوانید تحمل کنید.

در این رژیم فقط یک سری از مواد غذایی را می‌توانید استفاده کنید. در نتیجه، با وجود عوارض و مشکلات بعد  از رژیم، می‌توان گفت این رژیم از بی کیفیت‌ترین رژیم‌ها می‌باشد.

 

آیا رژیم لاغری کانادایی برای هرکسی مناسب است؟

رژیم‌های سختی همچون رژیم کانادایی عوارض شدیدی دارند که ممکن است جان فرد را به خطر بیندازد.

این رژیم مورد تأیید هیچ متخصصی نیست و منبع مشخصی هم ندارد. این رژیم باعث کاهش وزن می‌شود ولی سوخت و ساز بدن رو کند می‌کند. البته در این رژیم، بدن متوجه می‌شود که کالری کمتری می‌رسد بنابراین در برابر کاهش وزن مقاومت می‌کند، مورد دیگه ای که قبلاً بیان شد بدن برای تأمین انرژی خود عضله‌ها را همراه چربی می‌سوزاند.

در صورتی که شما می‌توانید با گرفتن رژیم اصولی هم وزن خود را پایین آورید هم چربی‌های بدن را آب کنید.

معمولاً کسانی که دیابت دارند یا کلیه و گوارش آن‌ها مشکل دار است این رژیم برای آن‌ها کشنده است. زیرا این افراد باید روزانه کالری مناسبی را دریافت کنند. اما این رژیم هیچ کالری دقیقی برای افرادی که مریض هستند تعیین نکرده است.

چگونه رژیم لاغری مناسبی را برای کاهش وزن انتخاب کنیم؟

باید برای شروع رژیم خود حتماً با یک مشاور تغذیه صحبت کنید. آگاه باشید که یک رژیم مناسب برای همه افراد نیست و هر فرد باید برای خودش متناسب باتیپ بدنی و نیازها و هدف هایش رژیم خود را دریافت کند. هر کس برای کاهش یا افزایش وزن خود باید رژیم منحصر به فرد خودش را دریافت کند.

نظر بیشتر کارشناسان این است که هر رژیمی که بخواهد وزن شما را سریع کاهش دهد مناسب بدن نیست زیرا بدن را تحت فشار قرار می‌دهد. این 13 روز نمی‌تواند شما را برای همیشه از شر چربی خلاص کند.

قوانینی که رژیم کانادایی دارد

 

 

معمولاً این رژیم 12 روزه است و سه روز پایانی جهت تثبیت این رژیم گذاشته شده است. البته شما باید 12 روز به طور کامل این رژیم را رعایت کنید تا نتیجه بگیرید.

مهم‌ترین نکته این رژیم استفاده نکردن حتی یک آب نبات به عنوان میان وعده می‌باشد. در صورت خوردن حتی یک آب نبات کوچک نباید رژیم را ادامه دهید. با گذشت 2 ماه می‌توانید دوباره این رژیم را از سر بگیرید.

معمولاً این رژیم برای کسانی استفاده می‌شود که از لحاظ جسمی باید در سلامت کامل باشند.

افرادی که فشار خون، زخم معده، یا ناراحتی‌های قلبی دارند به هیچ عنوان از این رژیم استفاده نکنند.

در ضمن توجه داشته باشید که این رژیم را باید حتماً از یک روز تعطیل آغاز کنید. باید بدانید که در موقع استفاده از این رژیم به هیچ عنوان از آدامس‌ها، روغن، سس، شکر یا شیرینی و الکل استفاده نکنید.

اما در طول روز می‌توانید از آب استفاده کنید. هر مقدار که دوست دارید می‌توانید در طول روز آب بنوشید. هیچ میان وعده‌ای در این رژیم ندارید. یک سری ویژگی‌های خاصی این رژیم دارد از جمله آن‌ها:

خیلی سخت و زمان مشخصی دارد.

منوی خاص و البته ثابتی دارد و هیچ انعطافی در آن نیست.

در کمترین زمان می‌توانید با این رژیم وزن خود را کم کنید .

 

اگر با توجه به توضیحات بالا باز هم خواستید برنامه رژیم لاغری کانادایی  را امتحان کنید با ما همراه باشید.

با توضیحاتی که در بالا داده شده حالا وقتش رسیده که این روند را برای شما بنویسم. باید در این رژیم پایبند باشید و به هیچ وجه از این موارد کمتر یا بیشتر نشود.

روز اول

شما در وعده صبحانه باید یک فنجان قهوه همراه با یک حبه قند بخورید. میان وعده به هیچ عنوان مصرف نکنید.

ناهار می‌توانید دو تا تخم مرغ آبپز همراه با اسفناج پخته و یک عدد گوجه بخورید.

شام هم 300 گرم گوشت آب پز کنید یا کباب هم می‌توانید کنید با کاهو و آب لیموترش مصرف کنید.

دومین روز

روز دوم هم مثل روز اول باید یه استکان قهوه و یک حبه قند شروع کنید.

ناهار هم می توانین 10 ورقه کالباس با یک لیوان ماست البته کم چرب بخورید.

شام هم 300 گرم گوشت آب پز کنید یا حتی کبابی همراه با کاهو و لیمو استفاده کنید.

سومین روز

امروز صبحانه بهتری در انتظار شماست یک استکان چای با دو تا خرما می‌تواند اول صبح شما را بسازد.

ناهار نصف سینه مرغ رو آبپز یا کباب کنید و با کاهو و میل کنید. لطفاً از آبلیمو استفاده نکنید.

شام سالاد کرفس با کلم که می‌توانید گوجه و سس آبلیمو نیز اضافه کنید.

چهارمین روز

یک فنجون قهوه و حبه قند در صبحانه میل کنید. البته امروز می‌توانید یک عدد نان تست نیز به برنامه خود اضافه کنید.

وعده ناهار یک لیتر آبمیوه می‌توانید استفاده کنید. این آبمیوه بهتر است آب سیب یا آب هویج باشد به همراه یک لیوان ماست کم چرب.

شام دو تا تخم مرغ آبپز و هویج آبپز می‌توانید رنده کنید و همراه با پنیر رژیمی 200 گرمی و کمی نمک استفاده کنید.

پنجمین روز

امروز روز پر انرژی دارید. شما اول صبح با یک استکان قهوه به همراه یک حبه قند البته همراه با یک عدد نان تست شروع می‌کنید.

ناهار می‌توانید یک ماهی را آب پز یا کباب کنید و همراه با یک قاشق کره و آبلیمو میل کنید.

شام نصف سینه مرغ با کاهو و آبلیمو و البته روغن زیتون نوش جان کنید.

ششمین روز

امروز چای با دو تا خرما دارید.

ناهار 10 ورقه کالباس مرغ همراه با یک فنجان ماست از نوع کم چرب می‌توانید بخورید.

امشب شام هم باید نصف سینه مرغ را با کاهو و روغن زیتون و آبلیمو میل کنید.

هفتمین روز

امروز صبحانه می‌توانید یک فنجان قهوه، با یک حبه قند و همراه با یک نان تست بخورید.

ناهار هم 2 تا تخم مرغ آبپز همراه با یک ورق کالباس  و البته کاهو میل کنید.

اما شام فقط باید سالاد کلم همراه با گوجه و سس آبلیمو بخورید البته امشب می‌توانید یک عدد میوه نیز مصرف کنید.

هشتمین روز

شما تا امروز به خوبی روزها را سپری کرده‌اید. مطمئناً شما تا امروز توانسته‌اید این دوره را به خوبی بگذرانید.

یک فنجان قهوه و یک حبه قند هم می‌توانید امروز صبح را سپری کنید.

ناهار هم باید نصف سینه مرغ آبپز یا کبابی میل کنید. البته کاهو و آبلیمو نیز در کنار این غذا می‌توانید بخورید.

شام هم 300 گرم گوشت بدون چربی را آبپز یا کبابی کنید. یک عدد میوه نیز در این وعده مجاز هستید استفاده کنید. البته کاهو و ابلیمو هم در این وعده استفاده شود.

نهمین روز

صبحانه امروز کمی متفاوت است و شما فقط باید یک لیوان شیر بخورید.

ناهار هم سینه مرغ نصف شده همراه با آبلیمو و کاهو نوش جان کنید.

شام هم سالاد کاهو با گوجه و البته خیار و سس آبلیمو بخورید. یادتان نرود که این وعده یک عدد میوه نیز دارد.

دهمین روز

یک فنجان قهوه همراه با یک حبه قند میل کنید البته یک نان تست نیز می‌توانید اضافه بخورید.

اما ناهار شما خیلی ساده است باید یک لیوان ماست کم چرب را همراه با یک لیتر آبمیوه میل کنید.

وعده شام تخم مرغ آبپز با یک هویج پخته شده همراه با 200 گرم پنیر البته از نوع رژیمی و کم نمک بخورید.

یازدهمین روز

امروز نیز باید وعده صبحانه را مانند روز قبل با فنجان قهوه و قند و نان تست شروع کنید.

وعده ناهار ماهی کبابی را همراه با کره و آبلیمو نوش جان کنید. میزان ماهی یک عدد و میزان کره باید یک قاشق چایخوری باشد.

شام هم سینه مرغ نصف شده با کاهو و کرفس بخورید.

دوازدهمین روز

امروز آخرین روز رژیم شماست که باید در صبحانه آن یک لیوان چای را با دو تا خرما میل کنید.

وعده ناهار را با تخم مرغ آبپز و هویج آبپز سپری کنید.

شام هم سینه مرغ نصف شده با کاهو و کرفس می‌تواند امروز را تمام کند.

حالا شما این 12 روز را به خوبی سپری کردید و باید رژیم خود را به تثبیت برسانید. باید وزنی را که کم کرده‌اید به ثبات برسد.

سیزدهمین روز

صبحانه تنها یک لیوان شیر باید خورده شود.

ناهار اما می‌توانید کمی بیشتر بخورید. گوشت یا مرغ را کباب کنید و همراه با سالاد کاهو و گوجه و البته سس آبلیمو میل کنید.

شام سوپ مرغ یا آب گوشت نیز می‌توانید میل کنید. البته به هماره دو تا نان تست و حتی دو عدد میوه بخورید.

چهاردهمین روز

امروز یک عدد نان تست و عسل می‌توانید میل کنید. البته همراه با یک لیوان چای.

وعده ناهار 5 ورقه کالباس مرغ دارید همراه با گوجه و دو ورقه نان تست البته یک عدد خیار شور نیز می‌توانید میل کنید.

وعده شما سالاد کاهو که با خیار و گوجه درست شده است همراه با نصف سینه مرغ میل کنید. یک عدد میوه نیز می‌توانید میل کنید.

پانزدهمین روز

امروز صبحانه تنها یک لیوان شیر کافیست.

ناهار نیز گوشت یا مرغ را بپزید یا کباب کنید و به همراه سالاد خیار و گوجه بخورید.

شام هم می‌توانید سوپ مرغ یا آب گوشت را میل کنید. البته همراه با دو تا ورقه نان تست. همچنین 2 تا میوه نیز در این وعده می‌تواند گزینه خوبی باشد.

 

تجربه کسانی که از رژیم لاغری کانادایی استفاده کرده اند

با وجود ضررهای که در مورد این رژیم بیان کردیم باز هم کسانی هستند که به سراغ رژیم کانادایی می‌روند. ممکن است این رژیم لاغری برای بعضی از افراد نتیجه خوبی داشته باشد یا حتی ممکن است 8 کیلو از وزن خود را از دست داده باشد. تنها دلیل آن هم این است که رژیم را در مدتی که تعیین شده دنبال کردند.

ولی بسیاری از افراد در روز سوم رژیم دچار سرگیجه و گرسنگی شده‌اند. بنابراین بگذارید کاملا صادقانه و شفاف به شما بگوییم که رژیم کانادایی یک نوع رژیم غیر علمی است. درست است که امکان دارد نتیجه مطلوب و سریعی بدهد؛ اما برای سلامتی شما مضر است. توصیه ما این است که هرگز سلامتی تان را فدای لاغری نکنید.

اگر می‌خواهید سالم بمانید و هم وزن خود را کاهش دهید کافیست با متخصصان تغذیه مشورت کنید تا رژیم مناسب خودتان را دریافت کنید. در این زمینه می توانید با کارشناسان ما هم مشورت کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

 

 

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من