دسترسی سریع به محتوای این صفحه (نمایش)

BMR متابولیسم پایه

BMR متابولیسم پایه به میزان کالری اطلاق می‌گردد که افراد برای انجام امور طبیعی بدن مانند نفس کشیدن، تولید سلول‌های خونی، هضم غذا و … بدان نیازمند هستند. البته هر نوع فعالیت از پیاده‌روی تا سنتز پروتئین‌ها در زمره این امور قرار می‌گیرد. آزمایش‌های مختلفی وجود دارند که کمک می‌کنند، افراد از میزان دقیق این کالری مطلع شده و بر اساس آن رژیم غذایی خود را تنظیم نمایند. به‌واقع کشف این مقدار مشخص می‌کند که افراد مختلف با شرایط جسمی متمایز برای انجام اساسی‌ترین عملکردهای بدنشان و فعالیت‌های پایه زندگی به چه حجم کالری نیاز دارند.

بدین ترتیب از چاقی یا کاهش وزن مفرط در امان مانده و سلامتی را به بدن خود دعوت می‌نمایند. ازاین‌رو می‌توان گفت BMR متابولیسم پایه از معیارهای مهم در سنجش پایه کالری موردنیاز برای انجام فعالیت‌های اصلی است که شرط بقای و زنده ماندن ما محسوب می‌شوند. هر فرد متناسب با جثه، میزان فعالیت روزانه، نحوه تغذیه و … سوخت‌وساز متفاوتی دارد، ازاین‌جهت به کالری متفاوتی نیز برای بقا نیازمند بوده که BMR با ورود به این عرصه برآورد دقیق‌تری را عرضه می‌نماید.

 

 

محاسبه BMR

میزان متابولیک پایه شما (BMR) :
کالری

هدف کالری دریافتی
کاهش وزن شدید(1 کیلوگرم در هفته)
کاهش وزن(0.5 کیلوگرم در هفته)
کاهش وزن خفیف(0.25 کیلوگرم در هفته)
حفظ عضلات
افزایش وزن خفیف(0.25 کیلوگرم در هفته)
افزایش وزن(0.5 کیلوگرم در هفته)
افزایش وزن سریع(1 کیلوگرم در هفته)

 

 

آشنایی بیشتر با BMR متابولیسم پایه:

در یک‌کلام کلی به میزان کالری که بدن برای انجام فعالیت‌های مختلف مانند نفس کشیدن، فرآوری مواد مغذی و ... می‌سوزاند BMR متابولیسم پایه گفته می‌شود. با این توضیحات می‌توان گفت BMR فقط مربوط به زمان فعالیت افراد نبوده و حتی در زمان استراحت نیز مطرح است. بسیاری از فرآیندهای طبیعی بدن مانند تپش قلب، جریان خون، تحرک سیستم عصبی و ... حتی در حین خواب نیز ادامه داشته و متوقف نمی‌شوند. ازاین‌رو ما دائماً به کالری برای حیات ارگان‌های مختلف خود نیازمند هستیم، حتی اگر در استراحت کامل به سر ببریم.

 

 

عوامل تأثیرگذار بر BMR متابولیسم پایه:

عوامل متعددی هستند که بر میزان BMR متابولیسم پایه تأثیرگذار بوده و آن را افزایش یا کاهش می‌دهند. به همین دلیل BMR در هر فردی به‌صورت منحصربه‌فرد ظاهرشده و عددی متمایز دارد. درواقع هر عاملی که بتواند سطح نیاز بدن به کالری را افزایش دهد بر متابولیسم پایه نیز تأثیرگذار بوده و مقدار آن را دارای نوسان می‌سازد. در ادامه بیشتر با این عوامل آشنا شده و آن‌ها را برمی‌شماریم.

·         تراکم بافت ماهیچه‌ای:

هرچه بدن شما از حجم بیشتری ماهیچه ساخته‌شده باشد به کالری بالاتری نیازمند است. ماهیچه‌ها سطح نیاز به کالری را ارتقا می‌دهند، ازاین‌رو ورزشکاران فعال در حوزه‌هایی چون وزنه‌برداری، تناسب‌اندام و ... که حجم ماهیچه‌های بزرگ‌تری دارند، به‌تبع متابولیسم پایه بالاتری را نیز تجربه می‌کنند. ازاین‌رو مصرف پروتئین در مقدار فراوان به‌منظور حفظ سلامتی‌شان بسیار ضروری است.

·         تغییر در سن و سال:

با تغییر در سن و سال متوجه تغییر در BMR متابولیسم پایه می‌شویم، به‌گونه‌ای که کودکان و نوجوانان به بالاترین سهم کالری نیاز داشته که این روند در جوانی به اوج خود می‌رسد، اما با ورود فرد به سن میان‌سالی و پیری این روند کاهش چشمگیری می‌یابد به‌گونه‌ای که در سال‌های انتهایی عمر مصرف کالری به حداقل خود می‌رسد.

·         ژنتیک و موارد ارثی:

بسیاری افراد به‌صورت ژنتیکی با متابولیسم بالا یا بسیار پایین متولد می‌شوند و نوع زندگی و رفتارهای آتی نیز در این روند تأثیر چندانی ندارد. ما بسیاری از خصیصه‌های ذاتی خود را از والدینمان به ارث می‌بریم که میزان متابولیسم نیز یکی از این مؤلفه‌های رایج است.

·         تغییرات آب و هوایی:

گرما و سرمای شدید بر روی متابولیسم تأثیرگذار هستند، زیرا بدن را ناچار می‌سازند برای متعادل‌سازی دمای ارگان‌های داخلی خود مقدار بیشتری کالری بسوزانند. ازاین‌رو افرادی که در مناطق با آب‌وهوای معتدل زندگی می‌کنند، BMR متعادل‌تری به نسبت ساکنین مناطق گرمسیری یا سردسیری دارند.

·         نوع رژیم غذایی:

افرادی که به وعده‌های غذایی کوچک‌تر اما با دفعات بیشتر روی می‌آورند با BMR متابولیسم پایه بالاتری مواجه می‌شوند. این در حالی است که فاصله انداختن بین وعده‌های غذایی و عدم مصرف زودهنگام به‌مرور کاهش متابولیسم را برای افراد به همراه دارد. بدن بااحساس گرسنگی مفرط به سمت ذخیره کالری سوق پیدا می‌کند تا انرژی کافی برای علائم حیاتی خود را داشته باشد. ازاین‌رو طبیعی است که متابولیسم کاهش‌یافته و سوزاندن کالری به حداقل خود برسد.

 

  • وجود میزان کافی از مکمل‌ها:

کسانی که به مصرف مقدار کافی از عناصری مانند منیزیم، کلسیم و ویتامین D روی می‌آورند متابولیسم قدرتمندتری داشته و در طولانی‌مدت ناچار به مبارزه با عوارض ناخوشایند بیماری‌ها نیستند. فرآیند تنظیم چربی در بدن این افراد باکیفیت بالاتری انجام می‌پذیرد، ازاین‌رو در مسیری سالم به زندگی خود ادامه می‌دهند.

 از این موارد گذشته مکمل آهن نیز می‌تواند تأثیر بسزایی در کم و کیف متابولیسم بگذارد، زیرا رسالت انتقال اکسیژن را به بافت، عضلات و سلول‌های بدن بر عهده داشته و کمبود آن مساوی با کمبود اکسیژن در بدن است که به جد مخاطرات فراوانی را برای افراد به همراه دارد. ازاین‌رو پزشکان به‌منظور تقویت پروسه متابولیسم و سیستم سوخت‌وساز بدن به مصرف خوراکی‌های حاوی مواد یادشده مانند لبنیات، اسفناج و ... توصیه اکید می‌کنند تا با این رویکرد از افت متابولیسم و بروز بیماری پیشگیری شود.

  • بارداری و یائسگی:

بارداری و یائسگی جز دوره‌های حساس زندگی خانم‌ها است که تمامی ارگان‌های بدن آن‌ها در این موقعیت تحت تأثیر قرار می‌گیرند. ازاین‌رو تغییرات در متابولیسم به‌وضوح رخ‌داده و خانم‌های باردار با بالاترین BMR و خانم‌های یائسه متناسب با شرایط جسمی و نوع تغییرات هورمونی خود با افت یا افزایش این شاخص مواجه هستند.

  • مکمل‌ها و برخی از داروها:

برخی مکمل‌ها و داروها نیز قدرت افزایش متابولیسم پایه رادارند. ازاین‌رو افرادی که تمایل به کاهش وزن از این طریق دارند به مصرف آن‌ها مایل می‌شوند. بدین ترتیب با ایجاد یک فرآیند طبیعی در بدن به حذف چربی‌ها و کاهش وزن خود می‌پردازند.

  • جنسیت:

اگرچه جنسیت جز مؤلفه‌هایی است که افراد بر آن هیچ‌گونه نظارتی ندارند، اما تأثیر بسیار بالایی در سرعت یا کند شدن BMR متابولیسم پایه دارد. درواقع خانم‌ها به‌مراتب با 5 ـ 10 درصد متابولیسم ضعیف‌تر از آقایان به دلیل بافت چربی بیشتر و توده عضلانی کمتر مواجه هستند. ازاین‌رو جنسیت می‌تواند بر روی BMR تأثیر مستقیم گذاشته و آن را به سمتی خاص مایل سازد.

 

  • میزان فعالیت بدنی:

باوجوداینکه اذعان می‌دارند متابولیسم در زمان خواب و استراحت نیز روند خود را ادامه می‌دهد، اما فعالیت سنگین بدنی و ورزش‌های قدرتی که به ساخت عضله در بدن کمک می‌کنند تا 10 برابر سرعت کالری سوزی را افزایش می‌دهند. ازاین‌رو افرادی که به امید افزایش متابولیسم به سمت ورزش مایل می‌شوند باید فعالیت‌های هوازی را رها نموده و به سمت ورزش‌های قدرتی سوق یابند. بدین ترتیب با اثر عمده این رویکرد در سرعت سوخت‌وساز مواجه شده و سریع‌تر به اندام ایده‌آل خود می‌رسند.

 

·         میزان چربی بدن:

افرادی که درگیر چربی‌های فراوان در بدن خود هستند نیز متأسفانه با پروسه کند BMR باید دست‌وپنجه نرم سازند. سلول‌های چربی مانند بافت‌ها و اندام‌ها تمایلی به سوخت‌وساز نشان نمی‌دهند و همین امر کالری سوزی بدن را با مشکل مواجه می‌سازد. ازاین‌رو می‌توان نتیجه گرفت یکی از علائم حتمی در افراد با درصد چربی بدنی بالا، سوخت‌وساز پایین است.

·         اختلالات هورمونی:

گاهی نیز افراد درگیر اختلالات هورمونی یا عصبی بوده و همین امر متابولیسم آن‌ها را با عدم تعادل مواجه می‌سازد. درواقع می‌توان گفت سیستم‌های عصبی و هورمونی توانایی مدیریت و کنترل بر روی شاخص BMR را داشته و می‌توانند بر روی آن تأثیر مستقیم بگذارند. پس گاهی برای حل مشکل افت متابولیسم باید ازنظر هورمونی و عصبی خود را مورد ارزیابی قرار دهیم.

·         عفونت یا بیماری‌ها:

وقتی بیماری‌ها و عفونت‌ها به بدن وارد می‌شوند بدن برای مقابله و دفع آن‌ها فعالیت وسیعی را صورت می‌دهد که این موضوع به‌صورت طبیعی باعث ارتقا سطح متابولیسم بدن می‌شود. البته احیای مجدد و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده نیز BMR متابولیسم پایه را افزایش می‌دهند. ازاین‌رو هر نوع پاسخ ایمنی و فعالیتی در جهت بازسازی بدن خود را با افزایش سوختن کالری نشان می‌دهند.

·         کمبود منابع معدنی:

بدن به کمبود منابع معدنی چون ید حساس است، ازاین‌رو آن را با کاهش در سوخت‌وساز بروز می‌دهد. به‌منظور تجربه یک زندگی سالم‌تر باید از تمامی گروه‌های تغذیه‌ای در رژیم غذایی خود بگنجانید تا عملکرد خوب بدن و سلامتی قرین لحظات شما شود.

درصد BMR متابولیسم پایه چه میزان است:

BMR متابولیسم پایه میزان 60 ـ 70 درصد از انرژی کل بدن را به خود اختصاص می‌دهد، این مقدار انرژی لازم و ضروری حتی در صورت عدم تحرک کامل موردنیاز است. بدین معنی که کبد برای فعالیت صحیح خود به 29 درصد کالری، مغز به 19 درصد کالری، کلیه‌ها به 7 درصد کالری، ماهیچه‌های اسکلتی به 18 درصد کالری و دیگر ارگان‌ها به‌صورت کلی به 17 درصد کالری نیازمند هستند. این مقدار کالری را شما فقط در زمان استراحت احتیاج داشته و اگر به فعالیت بپردازید به نسبت شدت فعالیتتان به حجم کالری دریافتی باید اضافه شود.

 

 

بدین ترتیب به‌منظور عملکرد بهینه اندام‌های حیاتی، بدن به‌خودی‌خود به کالری نیاز دارد در غیر این صورت در گردش خون، تنفس، رشد سلولی و ... وقفه ایجاد می‌شود و کارکرد صحیح اعضایی چون مغز، دستگاه عصبی، ماهیچه‌ها و ... مختل می‌گردد. به همین دلیل است که در رژیم غذایی انتخاب یک شیوه صحیح که دربردارنده تمامی گروه‌های تغذیه‌ای از حجم و اندازه کافی باشد، الزامی است. در غیر این صورت بدن با کاهش کالری دریافتی مواجه شده و گاهاً با صدمات حادی روبرو می‌گردد که عوارضش تا سال‌ها زندگی افراد را تعقیب می‌کنند.

شما علاوه بر کالری پایه به یک بخش کالری برای انجام امور روزانه، فعالیت‌های کاری، ورزش و ... نیز نیاز دارید که در زمان انتخاب یک رژیم غذایی سالم و اصولی باید مدنظر قرار گیرد.

راهکارهای سودمند جهت افزایش BMR متابولیسم پایه:

حال که با عوامل تأثیرگذار بر BMR متابولیسم پایه آشنا شده‌اید در این بخش به راهکاری‌هایی که در سرعت بخشیدن به این فرآیند تأثیرگذار هستند می‌پردازیم. این امور بیشتر در قالب پیشنهادهایی برای افرادی هستند که از افت سوخت‌وساز و تجمع چربی بدن خود گله‌مند بوده و به دنبال روش‌هایی زودبازده و مؤثر به‌منظور حل مشکل خود هستند.

 

·         توجه به افزایش ماهیچه سازی:

با تغییر نسبت ماهیچه‌های بدن و چربی و توجه به افزایش ماهیچه سازی به‌مرور سبب تغییر روند کند متابولیسم در بدن خود می‌شوید. عضله‌ها و ماهیچه‌ها برعکس چربی‌ها در زمان خواب و استراحت شما نیز به کالری سوزی خود ادامه می‌دهند. ازاین‌رو ورزشکاران بااندام‌های عضلانی حداکثر سوخت‌وساز بدنی را تجربه می‌کنند. شما برای آنکه به‌سلامتی چندین گام نزدیک‌تر شوید چاره‌ای جز جایگزین نمودن چربی‌ها به ماهیچه و سرعت بخشیدن به مراحل ساخت عضلات بدن خود ندارید. چربی‌ها توانایی جالب‌توجهی را در سوزاندن کالری از خود نشان نمی‌دهند، این در حالی است که ماهیچه‌ها گویی عزم خود را به‌منظور بیشترین کالری سوزی جزم نموده‌اند.

·         کاهش کالری دریافتی:

با پناه بردن به مصرف مناسب و درست کالری‌ها نیز به‌راحتی می‌توانید، گام مؤثری در جهت ارتقا کالری سوزی بردارید. البته از سوی دیگر مصرف مواد غذایی مانند کلم بروکلی، ادویه‌جات، چای سبز و ... نیز در سرعت بخشیدن به این روند کمک بزرگی می‌کنند. پس سعی نمایید بیشتر ازآنچه می‌سوزانید کالری را وارد بدن خود نساخته تا تعادل انرژی را در بدن برقرار سازید. اطلاع از میزان کالری موردنیاز برای انجام فعالیت‌های بدنی، تأثیر منفی را بر روی متابولیسم خنثی ساخته و دررسیدن به وزن ایده‌آل افراد را یاری می‌رساند. به‌جای مصرف نادرست مواد غذایی پرکالری مرکبات، کاکائو، فلفل تند و ... در برنامه غذایی خود گنجانده و با ایجاد تغییرات مثبت در رژیم روزانه بر کالری دریافتی خود نظارت کاملی داشته باشید.

·         کم کردن استرس و اضطراب:

کاهش استرس و اضطراب نیز یک رویکرد عالی برای مقابله با متابولیسم پایه پایین و کند است. درواقع بدن یک حالت دفاعی در زمان استرس‌ها به خود می‌گیرد و خون را برای دفع مضرات هورمون استرس و کورتیزول به دیگر ارگان‌های بدن می‌فرستد. ازاین‌رو دستگاه گوارش با کمبود خون و به‌تبع آن کاهش سرعت هضم غذا مواجه می‌شود. بدین ترتیب است که سوخت‌وساز به‌شدت کاهش‌یافته، ازاین‌رو افراد استرسی اغلب با اضافه‌وزن نیز درگیر هستند. برای فرار از کاهش متابولیسم باید از حملات استرس و اضطراب زا خود را به دور بدارید.

·         مصرف پروتئین کافی:

BMR متابولیسم پایه با مصرف مواد غذایی به دلیل انجام فرآیند هضم، جذب و فرآوری مواد مغذی مورد لزوم به‌صورت طبیعی بالا می‌رود، حال اگر این مواد غذایی شامل پروتئین‌ها باشند این عمل با شدت بیشتری رخ نشان می‌دهد. پروتئین‌ها بیشترین میزان متابولیسم را به نسبت کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها از خود بروز می‌دهند. همچنین پروتئین‌ها توانایی سیر کردن شمارا در مدت طولانی‌تری دارند و افراد را از ریزه‌خواری و پرخوری بر حذر می‌دارند ازاین‌رو با واردسازی شما به یک چرخه مطلوب تغذیه‌ای و از طرف دیگر پیشگیری از تحلیل عضلانی و تولید ماهیچه‌هایی قوی‌تر متابولیسم بدنتان را در بهترین حالت ممکن تثبیت می‌سازند. ازاین‌رو اگر تمایل دارید تا از بیشترین اثر حرارتی غذاها بهره‌مند شوید، بیشترین سهم از مواد غذایی‌تان را به پروتئین‌ها اختصاص دهید.

 

·         تمرینات شدید و متناوب ورزشی:

تمریناتی که متناوب و درعین‌حال با فشار بالایی انجام شوند، نه‌تنها در حین تمرین بلکه بعدازآن نیز بدن را مستعد کالری سوزی بالایی می‌کنند. شما با انجام چنین تمریناتی گویی یک کوره چربی سوزی در بدن خود روشن می‌سازید که حتی در زمان خواب و استراحت نیز خاموش نمی‌شود. از طرفی قلب و عروق شمارا در بهترین حالت خود قرار داده و بدین ترتیب همه‌جانبه باعث تقویت بدن شما می‌شود. ازاین‌رو به فعالیت بدن‌سازی روی آورده تا بدنتان در زمان استراحت نیز ازنظر متابولیکی کاملاً فعال باشد و هرروز را با کالری سوزی بگذرانید. این تمرینات می‌توانند از دویدن بر روی تردمیل آغاز شود و تا کار با دمبل، تمرین باکش، یا انجام فعالیت‌هایی مبتنی بر وزن بدن ادامه یابند. بدین ترتیب خوش‌اندامی، خوش‌فرمی، حفظ عضلات در برابر تحلیل و ... از نتایج درخشان چنین فعالیت‌هایی است.

·         وارد نمودن تحرک به امور معمول روزانه:

بسیاری وقتی سخن از ورزش به میان می‌آید مشغله‌های کاری، عدم وقت کافی و ... را بهانه کرده و از زیر بار فعالیت شانه خالی می‌کنند. به این افراد واردسازی تحرک کافی را به فعالیت‌های روزانه پیشنهاد می‌دهیم که درمجموع وقت چندانی از آن‌ها نگرفته و در مقابل از مشکلات افت متابولیسم نیز نجاتشان می‌دهد. این امور می‌توانند شامل موارد ساده‌ای چون استفاده از پله به‌جای آسانسور، رفتن به مکان‌های نزدیک به‌صورت پیاده به‌جای استفاده از خودرو، کوتاه کردن ساعات تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر و ... را نام برد که اگر موردتوجه قرار گیرند تا حد زیادی از بی‌تحرکی افراد کاسته و آن‌ها را در آستانه یک زندگی سالم‌تر قرار می‌دهد.

·         پرهیز از کم‌خوابی:

کم‌خوابی یک دشمن مهلک بدن است که نه‌تنها بر متابولیسم تأثیر منفی می‌گذارد، بلکه بسیاری از عملکردهای سودمند بدن را نیز مختل می‌سازد. برهم خوردن تعادل هورمونی، ایجاد اضطراب، پرخوری عصبی و ... همگی از عوارض یک خواب ناکافی و نامناسب هستند. چنین فردی نه‌تنها در معرض افت BMR متابولیسم پایه بوده بلکه بسیاری از فعالیت‌های دیگر بدنش چون پردازش صحیح قند، تنظیم هورمون‌های اشتها و ... نیز مختل می‌شود و اثرات منفی چنین رفتاری یکی پس از دیگری بر فرد عارض می‌گردد.

·         مصرف نوشیدنی‌های کالری سوز:

نوشیدنی‌هایی مانند چای سبز، قهوه و ... تا حدی سوخت‌وساز را بالابرده و به دلیل اینکه فاقد کالری هستند و اشتها را در کنترل درمی‌آورند از همه نظر به‌منظور متعادل‌سازی متابولیسم گزینه‌ای مناسب به شمار می‌روند. به‌هرحال اگرچه ثابت‌شده تأثیر نوشیدنی‌های حاوی کافئین فقط 3 تا 11 درصد در سرعت بخشی به روند متابولیسم دخیل هستند، اما به‌هرحال نمی‌توان از این میزان نیز گذشت و آن را در کنار دیگر روش‌های ذکرشده به‌منظور سرعت بخشی به پروسه کالری سوزی مدنظر قرار نداد. درهرصورت می‌شود با انواع نوشیدنی‌های لذیذ به جنگ کالری‌ها رفته و علاوه بر ایجاد لحظاتی مفرح و شاد در کنار آن‌ها به مقصود خود نیز سریع‌تر رسید.

·         تنظیم یک برنامه غذایی اصولی:

هر رژیم غذایی برای خود برمی‌گزینید باید بدانید که نباید میزان مصرف کالری‌تان برای خانم‌ها از 1200 و برای آقایان از 1800 کالری کمتر باشد. تنزل از این حد یعنی نابودی ماهیچه‌های بدن، قرار گرفتن بدن در دوره فقر انرژی و افت سوخت‌وساز طبیعی که همگی مخاطرات جدی را برای فرد به وجود می‌آورند. شما در پروسه BMR متابولیسم پایه تصمیمتان برساخت عضله است اما با انتخاب یک روش تغذیه‌ای ناصواب در چرخه معکوس عضله سوزی گرفتارشده که نه‌تنها شمارا از هدفتان که تناسب‌اندام است، دور می‌سازد بلکه سلامتی شمارا نشانه گرفته و آن را به نابودی می‌کشاند. سعی کنید به حد متعادل مصرف کالری در رژیم‌های خود پایبند مانده تا دچار اثرات تخریبی برنامه‌های نادرست تغذیه‌ای نشوید.

·         مصرف آب کافی:

آب کافی به هیدراته ماندن بدن کمک نموده، کاهش سریع‌تر وزن را امکان‌پذیر می‌سازد و به‌صورت طبیعی متابولیسم را در حد نرمال حفظ می‌کند. این در حالی است که آب فاقد هرگونه کالری بوده و هیچ خطری برای سلامتی ایجاد نکرده و سبب حیات و پویایی سلول‌های بدن می‌شود. در این راستا مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تازه که مقدر فراوانی آب را در خود ذخیره دارند نیز گزینه خوبی هستند تا بدن شمارا در رتبه کالری سوزی مناسبی قرار دهند. کم‌آبی خود را با علائمی با کند شدن متابولیسم بدن، کمبود حافظه، اختلال در یادگیری و ... نشان می‌دهد پس اخطارهای آن را جدی گرفته و تا حداقل 8 لیوان آب را در روز میل نمایید.

·         برطرف نمودن کمبودهای بدن:

کمبودهای بدن که اغلب افراد نیز از آن‌ها به‌طور کامل و یا تقریبی بی‌خبر هستند، اثرات منفی بر متابولیسم پایه دارند. ازاین‌رو باید با سرعت‌بالا شناسایی و تمهیدات لازم در جهت برطرف سازی آن‌ها صورت گیرد. فرقی نمی‌کند شما دچار کمبود کدام گروه ویتامینی شده‌اید، این نقص تغذیه‌ای می‌تواند، تعادل هورمونی شمارا به‌کل برهم زده و مشکلات عصبی عدیده‌ای را برایتان به وجود آورد و حتی ازنظر احساسی و ادراکی شمارا با معضل مواجه سازد. در این راستا مهم‌ترین ویتامین گروه B است که نقش آن به‌مراتب از دیگر ویتامین‌ها بر متابولیسم بیشتر است. این ویتامین می‌تواند شامل مواردی چون B1، B2 و B6 شود که به‌هیچ‌وجه نباید از رژیم غذایی حذف گردند.

فواید محاسبه BMR متابولیسم پایه:

از فواید مهم محاسبه BMR متابولیسم پایه می‌توان به دو مورد اساسی کمک به کاهش یا افزایش اصولی وزن و همچنین سنجش میزان کالری موردنیاز اشاره نمود. این دو مزیت بزرگ برای افرادی که به تناسب‌اندامشان اهمیت می‌دهند و در همین راستا خود را مقید به رعایت نکات ایمنی و بهداشتی نیز می‌دانند، بسیار سودمند است.

رژیم‌های لاغری گاهاً مخاطره انگیز بوده و حتی در صورت رساندن فرد به وزن ایده‌آل وی را با مشکلات فراوانی درگیر می‌سازند. ولی این شاخص متناسب با میزان فعالیت بدنی افراد که ممکن است بی‌تحرک، سبک، متوسط، زیاد و بسیار فعال باشند به آن‌ها کالری مناسب را پیشنهاد داده و بدون فاکتورهای آسیب‌زا مسیری روشن را برای افراد ترسیم می‌سازد. با این توصیفات مقدار کالری موردنیاز روزانه با در نظر گرفتن وزن مناسب تعیین می‌گردد. بدین ترتیب قادر هستید با توجه به سبک زندگی‌تان مناسب‌ترین روش تغذیه‌ای را برگزینید.